Cuma, Eylül 14, 2007

hirsiza hirsiz diyememek

Hurriyet'ten bir haber:

2003 yılında Konya Selçuk Üniversitesi’nde yaşandı. İddiaya göre, Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Durmuş Bozkurt ile doktora öğrencisi Kerem Yamaç, aynı bölümde çalışan Prof. Dr. Haydar Bulgak ve eşi Dr. Ayşe Bulgak’ın uluslararası bilim dergilerinde yayımlanan iki makalesinden kaynak belirtmeden alıntı yaptı. Bu metinler Applied Mathematics and Computation’da yayımlandi.

Bozkurt'un savunmasi:

Aslında tez konusu [Yamac'in], uzmanlık alanım dışında. Dolayısıyla anlamam mümkün değil. Yine de 6 ay tez danışmanlığı yaptım. Yamaç benden habersiz yayınlar yaptı, tezle ilgili bilgim yoktu.

Bir makalede isminizin gecmesi icin sizin dergiye , bu calismaya onemli katkilarda bulundum ve calismanin butunuyle ilgili sorumluluk kabul ediyorum anlaminda bir yazi imzalayip gondermeniz gerekir. Ornek

Bozkurt'tan habersiz onun ismiyle yayin yapilmasi icin imzasinin taklit edilmesi gerekir. Bozkurt'un Yamac'i dava etmesi Bulgak'lardan da ozur dilemesi gerekirdi. Oyle olmamis. Yani Bozkurt'un ozru kabahatinden buyuk. En iyi ihtimalle hic bir katkisinin olmadigi bir makalede haksiz yere yazar olmus.

Bu olay ortaya cikince ne oluyor peki?

Bu arada Prof. Dr. Bozkurt terfi etti, Ayşe Bulgak’ın ise işine son verildi. İki yıl açıkta kaldı. Mahkeme kararı ile döndü. Nanoteknoloji konusunda uluslararası şöhrete sahip Prof. Dr. Haydar Bulgak, bu olaydan sonra kampus dışına, Seydişehir, Karaman ve Ereğli’yi sürüldü. Ders saatleri azaltıldı, hatta lisans dersleri verilmedi.

Hirsizlari sistemden temizleyemezseniz onlar sizi temizler.

1 yorum:

dağınık kafa dedi ki...

Milliyet'ten Metin Munir'in konuyla ilgili yazisi

www.milliyet.com.tr/2007/09/21/yazar/munir.html