Perşembe, Ağustos 16, 2007

kuraklik ve yagmur duasi


Zaman gazetesinin kursu kosesinde bir yazi. Yazar ozetini de yapmis

"
ÖZETLE
1- Kaç tane mümin, yüreği hoplayarak "çoluk çocuğumuzu, hayvanlarımızı da yanımıza alalım.. bir hafta sürekli, güneş doğarken çıkıp yağmur duasında bulunalım" dedi? Kaç tane insan bu mevzuda müftülükleri zorladı?
2- Bugün dünyanın pek çok bölgesinde (buna İslam ülkeleri de dahil) İmam Gazali Hazretleri'nin İhya'sında mühlikat (helake sebep olan günahlar) faslı içinde ele aldığı mesavinin bütünü işleniyor.
3- Bence meseleyi götürüp de eriyen buzullara, küresel ısınmaya fatura etmemeli. Evvela fatura edilecek bizler varız, maalesef gaflet içindeyiz. Bin türlü günah işleniyor; ama biz tevbe etmeyi düşünmüyoruz.
4- Bir itikad tashihine ihtiyacımız var. Allah'a inananların Allah'a doğru dürüst inanması lazım. Hele gelin Allah'a bir miktar inanalım, yeniden inanalım. Şu şeklî, sûrî babadan görme, babadan alma inancımızı bir daha gözden geçirelim.
"
Yazinin altinda bir imza yok ama yanda bir fotograf var. Ben de koydum o fotografi. Kuraklik dogal bir olay degil, insanlarin gunahkarliginin cezasi diyor gozu yasli yazarimiz. Dua edelim diyor. Buraya kadar ilginc bir sey yok. Insanligin ilk caglarindan beri felaketler hep insanlarin gunahlarina baglanmistir.

Ama cocugunu, hayvanini alip dua etmek yetmiyor. Muftuluge baski yapmak gerekiyor. Yagmur duasi nasil yapilir bilmiyorum ama Islam'in hic bir sartini yerine getirmek icin bir muftuye veya baska bir devlet memuruna ihtiyac yok. Peki muftulugu zorlamak niye?

Depremin, kurakliktan bir farki yok. O da gunahlardan kaynaklaniyordur. Bir baska Nurcu deprem 28 Subat'tan dolayi oldu demis zaten. Gozu yasli yazarimizin konuyla ilgili ne dedigini aradim ama gunahkarlar bunu kaynagi dedigine rastlayamadim. Fark ne? Politik atmosfer. O zaman yargilaniyordu, kendine uygun bir yer ariyordu, askerlerin suyuna gitmeye calisiyordu. Boyle bir sozun cok tatsiz kacacaginin farkindaydi. Zaten boyle konusanlar dislandi, yadirgandi.

Kurakliklar, yagmur duasi daha populer bir durus. Politik ortam uygun, konusuyor simdi. Yeni bir depremi hep beraber endiseyle bekliyoruz. Yazarimiz da olasi kosullara gore stratejilerini hazirliyordur. Gunahkarlar, inancsizlar, kafirler, tovbe mesajlari mi gelecek, yoksa birlik beraberlik, dinlerin kardesligi, olenlerin ruhlarina rahmet mesajlari mi gelecek o gunun sartlari belirleyecek.

2 comments:

daginkkkafa dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
dağınık kafa dedi ki...

Georgia eyaleti 'resmi' yağmur duasına çıkmis. Zaman kacirir mi bas sayfaya tasimis. Ahh kucuk Amerika olamadik.

http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/
haber.do?haberno=611004