Salı, Ekim 24, 2006

Soykirim

Soykirim hukuki bir terim olarak Birlesmis Milletler Genel Kurulu tarafindan 1948'te kabul edilmis. Vikipedi'den: Bu maddeye göre soykırım, bir milletin, etnik, dini bir grubun veya bir ırkın tamamını veya bir bölümünü yok etmek amaçlı yapılan aşağıdaki davranışlardır:

(a) Grup üyelerini öldürmek;
(b) Grup üyelerine ciddi fiziki veya zihinsel zarar vermek;
(c) Grup üyelerinin yaşam şartlarına, grubu fiziksel olarak yok etme amaçlı zarar vermek;
(d) Grupdaki doğumları kasıtlı olarak engellemek
(e) Grubun çocuklarını zorla başka bir gruba transfer etmek

Daha once Ermeni soykirimindan bahsederken Ermeni cocuklari icin kurulan yetimhaneleri soykrima karsi bir kanit olarak gormustum. Cocuklar gonullu olarak yetimhanelere birakilmis. Ama insanlarin cocuklarini yetimhanelerine birakacak ortami yaratmak zorla birakmak ile ayni sonucu veriyor.

Baska ilginc seyler de ogrendim. SSCB tanimin politik goruslere de genisletilmesini engellemis. Stalin'i o gunlerden on gormusler herhalde. ABD'de ancak 1988'de kabul etmis ama bir sartla kendisi kendi kabul ettigi durumlar disinda muaf olursa. Yani ABD soykirim yapma "hakkini" sakli tutuyor.

Soykirim herkesin aklina Yahudi soykirimi imgesini getiriyor. O yuzden kabul etmek gercekten zor. Oysa yukaridaki tanima gore cok daha kapsamli. Ama Ermeniler ozellikle bu ikisini bir gostermeye calisiyor. Vikipedi'de tehcir sirasindaki her Osmanli kurumuna karsilik gelen bir Nazi kurumundan bahsediliyor. Zorlama bir benzerlik ortaya konmaya calisiliyor.

Belki de soykirim mi degil mi sorusuna saplanmamak lazim. Ne oldugunu anlamak gerekli. Sonra da ne yapmak gerektigini dusunmek.

0 comments: